Sub-servery, sub-domény, aliasy - vytvoření

Tento článek popisuje vytvoření sub-serveru:

Mimo hlavního "Parent" serveru lze na všech našich webhostingových variantách vytvářet také tzv. "Sub-servery", tedy servery podřízené hlavnímu serveru. Jejich počet není v žádné webhostinové variantě omezen. Hlavním limitem je celková přidělená disková kapacita (quota).

!Pro vytváření podřízených serverů, kde má být umístěn vlastní webový obsah doporučujeme používat pouze možnost "Sub-server"!K čemu lze Sub-servery použít?


Sub-servery se hodí pro hostování dalších domén pod jedním "Parent" hostingem. Není tedy třeba kupovat další hosting pro další doménu. Obsah a nastavení těchto sub-serverů je do značné míry zcela nezávislý na hlavním serveru.
Hlavní parametr, který je sdílen s "Parent" serverm je celková přidělená disková quota, tedy velikost přidělené dikové kapacity.


Jaké tvary domén lze použít?


Pro sub-server lze použít libovolný tvar domény. Doména můžebýt 2. nebo 3. úrovně. Dejme tomu, že hlavní doména má název "mojedomena.cz". Níže uvádíme několik příkladů sub-serverů:

- eshop.mojedomena.cz
- img.mojedomena.cz
- uplnejinadomena.com


Jaký je rozdíl mezi "Sub-server", "sub-domain" a "alias"?

- Sub-server: Je plnohodnotný virtuální server s vlastním prostorem pro webový obsah a konfiguraci (adresáře etc, cgi-bin a další). Při vytvoření sub-serveru se vytvoří kompletně nová konfigurace a následující adresářová struktura: /home/mojehlavnidomena.cz/domains/subserver.mojehlavnidomena.cz/public_html 

- Alias:
Alias je další název pro hlavní virtuální server. Alias nemá žádný vlastní prostor pro web, ani možnosti separátní konfigurace. Alias se používá zejména v případech kdy chcete, aby na jeden konkrétní webový obsah ukazovalo více domén s různými názvy.


- Sub-domain: Zde se omezíme na konstatování, že doporučujeme "Sub-domain" vůbec nepoužívat. V aktuální administaci je tato volba použita v zásadě jen kvůli kompatibilitě s jinými administračními panely pro potřeby migrace.Postup vytvoření "Sub-serveru":

1. Vstupte do administrace na adrese: https://admin.zikum.cz a dle typu Vašeho hostingu (freehosting/placený hosting) zvolte přihlášení do správného Control Panelu.
2. Vlevo nahoře vyberte "Parent" server, pod kterým chcete podřízený server vytvořit

3. V levém sloupci klikněte na možnost "Create Virtual Server"
4. Zvolte možnost "Sub-server" 
5. Další nastavení prověďte dle screenshotu níže. Povolené součásti volte dle potřeby.

new sub-server  • 3 Uživatelům pomohlo
Byla tato odpověď užitečná?

Související články

Cron - plánovač úloh - přidání úlohy

1. Vstupte do administrace na adrese: https://admin.zikum.cz a dle typu Vašeho...

Jak nahrát data webu

Tento článek popisuje několik možností, kterými můžete nahrát/upravit...

Manuální vytvoření zálohy/obnovení webu

Tento článek popisuje manuální vytvoření zálohy...

Správa SSL certifikátů - Vytvoření certifikátu Let's Encrypt

Ve zkratce o Let’s EncryptLet's Encrypt je nová a velmi ambiciozní...

Statistiky AWstats - procházení statistik

1. Vstupte do administrace na adrese: https://admin.zikum.cz a dle typu Vašeho...