WordPress

WordPress je svobodný open source redakční publikační systém napsaný v PHP a MySQL. Je vyvíjen pod licencí GNU GPL a je silně podporován společností Automattic, jejíž vývojáři se WordPressu věnují. WordPress je oficiálním nástupcem systému b2/cafelog a má širokou uživatelskou a vývojářskou komunitu, počet stažení verze 3.0 samotné dosahuje téměř 10 miliónů.

WordPress je používán dle oficiálních statistik jako CMS na více než dvanácti procentech celého světového internetu [1], překonává tak jednoznačně OpenSource CMS jako Joomla či Drupal, které se drží pod deseti procenty.

WordPress od verze 3.0 umožňuje správu více webů pod jednou instalací, čímž zároveň nahrazuje WordPress MU. WordPress je schopen také vytvořit více webů na jednom serveru a databázi – pouze uložením souborů do různých podadresářů. V roce 2010 společnost za svůj bloggerský systém Wordpress.com získala v soutěži Křišťálová Lupa 7. místo v kategorii publikační platformy.

Základní vlastnosti

Historie

Mnoho uživatelů přešlo na WordPress poté, co společnost Six Apart změnila v roce 2004 licenci systému Movable Type.

Jednotlivá vydání systému WordPress jsou pojmenována po známých jazzových hudebnících (např. „Mingus“ po Charlesu Mingusovi).

V roce 2010 byla autorská práva na značku WordPress předána Mattem Mullenwegem do rukou nově založené neziskové organizace "The WordPress Foundation" [3] pro zachování pokračování vývoje CMS WordPress i v případě, že by se Matt či Automattic přestali z jakéhokoli důvodu WordPressem zabývat.

WordPress 1.5

Verze 1.5, vydaná v polovině února 2005 pod kódovým označením „Strayhorn“ po Billym Strayhornovi, přinesla nové základní vlastnosti, mezi něž patří možnost vytvářet statické stránky. To dovoluje vytvářet stránky mimo normální řazení příspěvků na blogu, což byl první krok k vytvoření plnohodnotného publikačního systému. Další novinkou je šablona umožňující uživatelům snadno aktivovat a deaktivovat pluginy na jejich webových stránkách. WordPress 1.5 byl také vybaven novým výchozím tématem vzhledu s kódovým označením „Kubrick“ po Stanley Kubrickovi, autorem tohoto tématu je Michael Heilmann.

WordPress 2.6

15. července 2008 byl vydán WordPress 2.6, který přišel s těmito novými vlastnostmi:

  • sledování revizí příspěvků,
  • lepší práci s obrázky v příspěvcích,
  • počítadlo slov v editoru příspěvků,
  • vylepšená podporu avatarů, možnost nastavení výchozího avataru,
  • a opravil téměř 200 chyb.

Vývojáři se také mnohem více zaměřili na bezpečnost, takže po výchozí instalaci je většina potenciálně nebezpečných funkcí vypnuta.

WordPress 2.7

Verze 2.7 redakčního systému WordPress nese označení Coltrane podle jazzového saxofonisty Johna Coltraneho a přináší následující novinky:

  • zcela nový vzhled administračního panelu,
  • možnost přemístění boxů v administraci stylem Drag & Drop (klikni a táhni),
  • odpovídání na komentáře přímo v administraci,
  • podpora vláken v komentářích,
  • aktualizace WordPressu přímo z administrace, nikoliv přes FTP, jak tomu bylo doposud,
  • instalování pluginů rovnou z administrace – opět bez použití FTP,
  • a desítky dalších oprav a vylepšení.

WordPress 2.8

WordPress 2.8 nabízí optimalizovaný kód, vylepšenou správu widgetů, automatizovanou instalaci témat vzhledu (předtím možné jen u pluginů), větší možnosti přizpůsobení administračního panelu a volbu časových pásem (zahrnuje i automatické přepínání na letní čas).

WordPress 2.9

Tato verze přináší funkci koše pro smazané články, jednoduchý editor obrázků, snadnější vkládání videí, hromadnou aktualizaci pluginů, možnost automatické opravy MySQL databáze či vestavěné "post thumbnails" (zobrazení náhledu obrázku mimo příspěvek) pro vývojáře témat vzhledu.[4]

Wordpress 3.0

Od této verze jsou sloučeny větve Wordpress a Wordpress MU. Převratnou novinkou pak je přidání vlastního druhu obsahu a vlastní taxonomie a vlastních druhů obsahu (kromě původních stránek a příspěvků i libovolné nové) - tento krok velmi přiblížil Wordpress k systému Drupal a opustil tak koncepci čistého blogovacího systému směrem k rozsáhlejším portálům. Přidána byla nová výchozí šablona vzhledu a lehce se i pozměnil vzhled administrace. Tvorba složitějších menu probíhá přímo přes administraci. Při instalaci si lze zvolit uživatelské jméno (dříve výchozí nastavení na jméno admin).[5]

WordPress MU

WordPress MU (Multi User) byl redakční systém pro více webů založený na WordPressu. Hlavní rozdíl mezi nimi byl, že WordPress MU dokáže vytvořit jednotlivé weby a dovoluje použít více webů na jedné instalaci. MU vytváří pro každý jednotlivý web jejich vlastní komunitu, ale zároveň umožňuje ovládat a moderovat všechny weby z jednoho místa. Od verze 3.0 je MU přímo integrován do jádra Wordpress, takže je vše dostupné v jednom balíčku.

Vývojáři

Vývoj systému WordPress vede Mark Jaquith, Ryan Boren a Matt Mullenweg, Matt a Mike Little jsou spoluzakladatelé projektu.

Dalšími vývojáři WordPressu jsou:

  • Dougal Campbell
  • Mark Jaquith
  • Donncha O Caoimh
  • Andy Skelton
  • Michel Valdrighi
  • Peter Westwood

Jméno WordPress navrhla přítelkyně hlavního vývojáře Matta Christine Sellecková.

WordPress v češtině

První český překlad systému vznikl kolem dnes již neudržovaného webu WordPress.cz. Tento překlad použil Jakub Konečný jako základ svého vlastního lokalizačního balíčku určeného pro WordPress 2.0. Nové překlady pro WordPress vydával s přestávkami až do jeho verze 2.5. Ovšem kvůli neshodám s komunitou českých uživatelů ohledně licence překladu od dalšího překládání upustil (vydal překlad pod Creative Commons pro nekomerční účely, která se však dle většiny komunity neslučuje s licencí GNU GPL, pod kterou je šířen samotný WordPress). V současné době proto existuje několik různých lokalizací do češtiny vycházejících z předchozích verzí překladu.

V roce 2005 integroval David Grudl do jednoho balíčku jak samotný WordPress, tak i český překlad a textový převaděč Texy!.

Od července 2009 lze stáhnout oficiální českou lokalizaci z webových stránek cs.wordpress.org, je již možná také automatizovaná aktualizace na nejnovější verzi WordPressu v češtině přímo z administračního panelu.

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Wordpress

  • 2 أعضاء وجدوا هذه المقالة مفيدة
هل كانت المقالة مفيدة ؟

مقالات مشابهة

Drupal

Drupal je systém pro správu obsahu, který původně napsal Dries Buytaert. Umožňuje tvorbu...

ZenCart

Zen Cart je online obchod (e-shop). Je provozován na PHP, používá MySQL...

Joomla

Joomla! je bezplatný open source CMS pro účely publikování...